Bachata Dansı

mitch_and_ellicia

ROMANTİZM VE TUTKUNUN DANSI!

Tutkulu bir dans olan ve kökeni 1960’lı yıllara dayanan bachata, kelime anlamı acılı aşk şarkısı demektir. Genellikle aksak adımlara, kalça hareketlerine ve yakın temasa dayalı olan dansın içerisinde merengue ve bolero hareketleri yer almaktadır. Müziğe eşlik etmeye dayalı olan bachata dansı gitar eşliğinde çalınan parçalarla hareketlendirilmektedir.

Dansın başlangıcında ritim yavaş ve sakindir. Vücut dilinin etkili kullanımını gerektiren dans, partnerinizle aranızdaki bağın güçlü olmasını gerektirir. Dominik kökenli olarak ortaya çıkan dansın içerisinde kavuşma, özlem, ihtiras gibi temalar bulunmaktadır. Latin dans grupları içerisinde önemli bir yere sahip olan dans için aşkların müziği tanımlaması yapılabilmektedir.

ACIYI SEVMEK OLUR MU? BACHATAYI SEVİYORUZ!

Bachata şarkıları aşkı ve acıyı bir arada sunan sözlere ve ritimlere sahiptir. Diğer Latin dansları ile benzerlik gösteren hareketlerinin yanı sıra özel olarak üzerinde durulan kalça ve bel hareketlerine de sahiptir. Partnerle yakın temas, şiirsel anlatımlar önemlidir. Hem romantizmi hem de tutkuyu ön plana çıkarılır.

KISACA TARİHÇE

Bachata, Dominik Cumhuriyeti’ne ait müzik ve dans verilen isimdir. Yerliler tarafından ‘acılı aşk şarkısı’ olarak nitelendirilmektedir. 1960’lı yıllara dayanan bu müzik ve dans türünün temel çalgı aleti gitardır.Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Rap müziği gibi Bachata müzikleri de fakir halkın sesi olarak tanındı. Bachata dansı, varoşlardaki dışlanmış, terk edilmiş ve fakir halkın acılarını yansıtmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Romantik ezgilerle gün yüzüne çıkan Bachata dans figürleri, zaman içerisinde değişime uğraşmış ve farklı şekillere bürünmüştür.Temeli ayak hareketlerine dayanan Bachata müzikleri günümüzde Avrupa’da büyük ilgi görmektedir. 4/4’lük ritimle yapılır, romantik ve samimi hareketler içerir.

Bolero ve merengue hareketlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

Önceleri daha yavaş ritimlere sahipken şimdilerde bir miktar hareketlendiği görülür. Luis Guerra, Frank Reyes önemli sanatçılarındandır.

NE KADAR SÜREDE ÖĞRENİLİR?

Bachata aslında kolay gibi gözükse de partnerle uyum içinde dans etmeyi gerektirdiği için belli bir süre ayırmak gerekiyor. 2 ayda temel olarak dans edebilirken uzun süreçlerde daha profesyonelleşmeniz mümkün. Temel eğitimini tamamlamış tüm öğrencilerimizi tekniğinizi geliştirmek, daha farklı figürler öğrenmek, daha ileri seviye dans etmek için okulumuzda yapılan pratik günlerine davet ediyoruz. Ayrıca hafta 2 kez olarak düzenlediğimiz dans gecelerinde kendinizi sahnede görmeniz mümkün…

Bir cevap yazın

Dans etmek mi istiyorsun ?